Niewiele jest imprez propagujących kulturę ludową i tradycje naszego regionu. Okazją do zaprezentowania dorobku osób zajmujących się tą dziedziną była promocja książki "Wsłuchać się w tajemnice Suwalszczyzny" stanowiącą pokłosie Festiwalu Kultury "Co Polskę stanowi". Wśród wielu znakomitych postaci będących współautorami tej pięknie wydanej książki jak ks.Antoni Gabrel i Bożenna Szynkowska z radością dostrzegłem koleżanki Joannę Kalko, Wiolettę Marczak i Renatę Przełomską oraz kolegę Andrzeja Bartoszewicza z naszej szkoły.

Autorzy odbierają pierwsze egzemplarze

Ciekawość może zostać zaspokojona

Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć występów najmłodszych. Największe brawa zebrały dzieci z Maćkowej Rudy za żywiołowo wykonane gwarą jasełka. Wiele osób było zaskoczonych nieznanymi wcześniej słowami.

Piękne pieśni ludowe zaśpiewała Monika Waluś

Monika wykonuje "Kwiaty polskie"

Ks. Antoni Gabrel z Moniką

Przy okazji takiego spotkania nie mogło zabraknąć potraw przygotowanych w wiejskich kuchniach. Był swojski chleb, sękacz i wiele innych smakołyków. Najbardziej smakował jednak chleb smarowany smalcem wybieranym z gara. Szczególnie zasmakowały w nim dzieci.
Tych, którzy chcą poznać przedsmak tego co czeka przy czytaniu książki zapraszam do zapoznania z jej spisem treści.

Suwałki 15.01.2004