Prace dyplomowe

     Jeszcze do niedawna jedną z form egzaminów w technikum były te polegające na przygotowaniu zadania w postaci pracy dyplomowej i egzaminie przed szkolną komisją.

Prace dyplomowe były wymiernym wskaźnikiem tego czego uczniowie nauczyli się w czasie pobytu w szkole. Zadaniem promotora było przygotowanie zadania w ten sposób żeby mógł on  wykazać się w jak najszerszym zakresie umiejętnościami nabytymi w szkole. 
Planując tematy prac uwzględniałem preferencje ucznia co do jego predyspozycji i zainteresowań, zwracałem jednak uwagę na traktowanie tematu w sposób kompleksowy. Czym są bowiem prace polegające tylko na haftowaniu ściegiem krzyżykowym obrusów lub serwet. Ciągle powtarzam, że są to prace efektowne i wpadające w oko oglądającemu lecz tyle też potrafiła moja babcia, która do żadnego technikum nie chodziła.
Preferowałem prace wykonywane jednoosobowo. Praca zespołowa pociąga za sobą możliwość "oglądania się na siebie" a w końcu wykonania słabej pracy. Gdy pojawia się możliwość wykonania kolekcji współpraca dwóch, trzech osób jest wskazana.

     Niżej przedstawiam tematykę ciekawszych prac realizowanych pod moim kierunkiem w roku szkolnym 2003/2004. Niestety były to ostatnie prace kierunku odzieżowego. Od nastepnego roku szkolnego nie kontynuowano kształcenia w tym zawodzie.
 

1 Stroje na lato
2 Komplety sportowe
3 Mała kolekcja na lato
4 Stroje wieczorowe
5 Peleryny
6 Kobieta na safari
7 Kolekcja z motywami chińskimi
8 Wieczorowe fantazje
9 Stroje awangardowe
10 Komplet z gorsetem
11 Modelowanie przestrzenne


Oto efekt realizacji tematów. Nawet najlepsze zdjęcia nie oddadzą wkładu pracy.
Dziewczyny wykonujące wyroby dziękują modelkom z młodszych klas za pomoc 
przy prezentacji kolekcji.